Povídka o obchodníkovi

"Až pochopí člověk podstatu sebe sama, pak se budou mít na světě všichni krásně. Zvířata, příroda i lidé..." Lidové moudro

 

Tento příběh – jen trochu jinak řečený, znám již řadu let a ani nevím, kde jsem jej původně slyšel. Každopádně síla příběhu je obrovská a já věřím, že nám krásně poslouží k tomu, abychom si uvědomili (ne)logičnost lidského konání a jeho nezvratné důsledky, které působí na všechny organismy naší planety:

Úspěšný obchodník potká na své dovolené v tichomoří spokojeného domorodce, který se válí v krásném palmovém háji na úpatí neporušeného pralesa.
„Poslyš, proč tady jen ležíš a nic neděláš? Proč nevylezeš na ten strom, nesebereš pár kokosů a nejdeš je prodat na trh?“ ptá se obchodník.
Domorodec s pusou od ucha k uchu pozoruje strnulého obchodníka a absolutně nechápavě mu pokládá otázku: „A proč bych to dělal?“
Obchodník se jen ušklíbne, jelikož evidentně narazil na člověka, který absolutně nerozumí ekonomii. „Proč bys to dělal? No přece proto, abys vydělal nějaké peníze, za ty peníze koupil kvalitní žebřík a mohl příště sesbírat ty kokosy mnohem rychleji,“ odpovídá jedním dechem obchodník.
Jenže domorodec se jej znovu nechápavě zeptal: „A proč bych to dělal?“
Obchodníka otázka zaskočila, a proto pokračoval ještě s větším zápalem: „Proč bys to dělal? Přece proto, abys o to rychleji nasbíral více kokosů a prodal je na trhu. Za vydělané si peníze pořídíš dodávku a přikoupíš kus toho pralesa vedle.“
Domorodec se rozesmál ještě víc a položil obchodníkovi další otázku: „A můžeš mi říct, proč bych to dělal?“
„Kdybys přikoupil ten prales vedle, mohl bys jej vykácet a vysadit další kokosové palmy, vybudovat fabriku na zpracování kokosu a zaměstnat mraky lidi,“ odpovídá rychle obchodník.
Domorodec se jen ušklíbnul a naposledy se zeptal: „A proč bych to dělal?“
„No přece proto, aby ses mohl jen tak válet pod palmou a nic nedělat!“ dokončuje svůj řečnický triumf obchodník.

Jiří B. (Hluboká nad Vltavou)

Předchozí článek: Jak změnit svět?, následující článek: Jiný pohled na člověka

 

Lepší firma s.r.o.

Vinohradská 2029/124, 130 00 Praha - Vinohrady, kurzy@lepsi-firma.cz